piątek, 4 września 2015

W objęciach motyla



        Na diagnozę niedoczynności tarczycy możemy czekać kilka lat , niestety niektórzy jeszcze lekarze sądzą że Hashimoto to choroba XXI wieku na którą jest moda , za to  my mamy za sobą pielgrzymkę od specjalisty do specjalisty. Wreszcie gdy dowiadujemy się o diagnozie czujemy ulgę - wszystkie nasze dolegliwości się wyjaśniają " nie zwariowałam !! ".

Chora tarczyca to problem już co piątego Polaka. Niewydolność tarczycy spowodowana między innymi zbyt wysokim poziomem kortyzolu czyli hormonu stresu. Wpływa to na nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, nieszczelność jelit. Szybkie tempo życia, duża dawka codziennego stresu, kiepska dieta, chemia w pożywieniu i w kosmetykach oraz zanieczyszczone środowisko - to wszystko wpływa na funkcjonowanie naszej tarczycy, która decyduje o pracy całego organizmu.  
Kiedy praca naszego organizmu jest zaburzona a my czujemy się źle lecz nie wiemy co się z nami dzieje, z naszym ciałem i myślami przestajemy ufać samym sobie, tracimy tożsamość. Problemy psychiczne, które pojawiają się na skutek zaburzeń hormonalnych, wystawiają na próbę nasze związki i relacje w rodzinie. Naszym bliskim trudno zrozumień że mama nie ma kolejny dzień na nic siły , dziewczyna jest markotna i poddenerwowana cały czas dzieje się tak ponieważ wszelkie nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu mogą sprawić, że osoby do tej pory pogodne, optymistycznie nastawione do życia i towarzyskie nagle usuwają się w cień i pogrążają w negatywnych myślach. Co można w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim potrzebujemy prawidłowej diagnozy i opieki doświadczonego w tej dziedzinie lekarza. 

Pamiętajmy ! Wyniki w normie nie oznaczają zdrowia. Ważne jest aby lekarz uwzględniał samopoczucie pacjenta, a nie wynik badań. Chodzi nie tylko o to aby poziom hormonów we krwi był w normie, ale przede wszystkim o to, żebyśmy się dobrze czuli.

Sprawdź czy nie chorujesz ! 

USG to szybkie badanie, które pozwoli stwierdzić, czy nie ma jakichś niepokojących zmian w wielkości i strukturze tarczycy. Aby zbadać czy czynność gruczołu jest prawidłowa, należy wykonać badanie oznaczające poziom TSH, czyli hormonu przysadki mózgowej oraz wolną tyroksynę - fT4 i wolną trójjodotyroninę - fT3. Warto również zbadać poziom przeciwciał anty-TPO i anty-Tg, aby ocenić, czy toczy się proces zapalny. Dodatkowo wskazane jest badanie cukru, insuliny i badanie flory jelitowej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz